REKLAMA

RZESZÓW. Trwają Dni Przemysłu Kosmicznego

22 i 23 lutego w Rzeszowie odbywają się Dni Przemysłu Kosmicznego. W otwarciu wydarzenia wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Dwudniowe spotkania są okazją do zaprezentowania kosmicznego potencjału polskich firm, ośrodków badawczych, instytucji z województwa podkarpackiego oraz do zapoznania się z projektem ESA BIC Poland – którego uroczysta inauguracja odbędzie się podczas wydarzenia. Dni Przemysłu Kosmicznego będą okazją do zacieśnienia współpracy i integracji środowisk naukowych i biznesowych różnych branż, wymiany informacji i doświadczeń.

Przemysł kosmiczny w Polsce rozwija się coraz prężniej, mimo to wiele firm, które mogłyby zaangażować się w działalność związaną z sektorem kosmicznym w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenie, nie ma wiedzy na temat tego, jak zacząć. Wydarzenie ma na celu zachęcić firmy, m.in. te blisko powiązane z przemysłem lotniczym, do zaangażowania się w działalność kosmiczną.

Podmiotom, które dopiero chciałyby rozpocząć współpracę z podmiotami z branży kosmicznej i szukają wsparcia, organizatorzy proponują zapoznanie się z koncepcją projektu ESA BIC Poland, którego Centrum Inkubacji będzie zarządzane przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego i jest zlokalizowane w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS. Przedsięwzięcie ESA BIC Poland dedykowane jest start-upom rozpoczynającym swoją działalność związaną z sektorem kosmicznym.

– Spoglądamy z województwa podkarpackiego w kierunku przestrzeni kosmicznej z pełną nadzieją. Zainicjowaliśmy tutaj powołanie do istnienia klastra kosmicznego po to m. in., aby przemysł, przede wszystkim lotniczy, ale także inne branże zechciały korzystać z rozwiązań, które przemysł kosmiczny daje. Wierzymy głęboko, że także dzisiejsza konferencja i rozpoczęcie działalności w ramach inkubatora będą dobrą zachętą do tego, aby z rozwiązań, które ten przemysł dostarcza i wypracowuje korzystać, ale także do tego, aby rozwiązania funkcjonujące w innych branżach mogły posłużyć do rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce i na Podkarpaciu – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną, Marszałka Województwa Podkarpackiego we współpracy z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.

Dni przemysłu Kosmicznego odbywają się w Inkubatorze PPNT AEROPOLIS w Jasionce.

źródło: Oficjalna strona Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

23-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)